Sunday brunch – Malo ukusno parče nedjelje.

Tradicija koju polako prisvajaju sve nacije, ali gdje je sve počelo niko ne zna. Dva najpopularnija objašnjenja su da je Brunch nastao od engleskog lovačkog doručka ili od običaja vjernika da poslije posta i nedeljne mise idu na obilne obroke između vremena doruča i ručka. Gdje god da je navika nastala prvi put je dobila zvanično ime „BRUNCH“ (breakfast + lunch) 1895. godine od strane britanskog novinara Guy Beringer kada je Hunter’s Weekly objavio članak „Brunch: A Plea“(Brunch: Izjašnjenje o krivici!).
U Americi se ovaj obrok popularizovao zahvaljujući poznatim ličnostima koje su se zaustavljalje u Čikagu da uživaju u kasnom doručku. Brunch su prvo služili samo hoteli jer su oni jedino radili nedeljom, ali poslije WWII i restorani su se prilagodili tražnji.
U izjašnjenju krivice Brunch priznaje da popravlja raspoloženje, da vas čini zadovoljnim sobom i onima oko sebe, da pomaže da nestanu sve brige i da spira „paučinu“ protekle sedmice. Danas, to je izgovor da se duže ostane u krevetu za sve one koji su lumpovali do kasnih sati, za prepričavanje događaja od prethodne večeri, ili za koktele u jutranjim satima. Za mene Brunch je druženje sa najbližim krugom prijatelja koje ne stižem da vidim tokom sedmice ( i naravno izgovor za sve pomenuto)!
Slane američke palačine moraju postati dio vašeg brunch menija u to sam sigurna!
Sastojci za 4 osobe:
200 gr brašna
1 prašak za pecivo
150 ml pavlake
7 jaja
125 gr sira za rendanje ( ja sam koristila Grana Padano)
8 komada slanine
30 gr putera
- Umutiti 3 jaja, pavlaku i 100 ml vode.
- U posebnu zdjelu pomiješati brašno i prašak za pecivo.
- Zatim pomiješati brašno sa smjesom od jaja. Na kraju dodati narendani sir.
- Istopiti puter u tiganju za palačinke i pržiti manje palačinke.
- Dok se palačinke prže poširati 4 jaja i ispržiti slaninu sa obije strane.
- Na kraju svaku palačinku premazati Guacamole sosom, a na vrhu poređati slaninu i jaje kao na slici.
Uživajte!